Всероссийская конференция "Другая Россия"   11 - 12 Июля 2006 года
Civitas. All-Russian Civil Congress.
 
english version
 
   




Conference "The Other Russia" participants list.

List of Russian participants :
1
Abdullin Rustam, Regional Branch of  United Civil Front, Mariy El Republic
2
Abel (Linderman) Vladimir, Member of Political Committee, National Bolshevik Party of Russia, Moscow
3
Aksenov Sergey, Member of Political Committee, National Bolshevik Party of Russia, Moscow
4
Albats Yevgenia, Ph.D., Professor of Political Science State University – The Higher School of Economics, Moscow
5
Alexanderovskaya Natalya, Moscow Regional Branch of United Civil Front, Moscow
6
Alekseeva  Liudmila, Chairwoman for Human Rights Organization Moscow-Helsinki Group, Co-chairwoman for All-Russian Civil Congress, Moscow
7
Andreev Sergey, Non-profit Organization "Open Altai Foundation", Altai Republic
8
Andriuschenko Natalya, Civil Organization "Moscow-Sochi Plane", Moscow
9
Anpilov Viktor,  Working Russia Movement, Moscow
10
Arakelyan Antuan, Chairman for St. Petersburg Network Interindustry Coalition for Protection and Support of Civil Institutes, Groups and Initiatives "Dialogue and Business", St. Petersburg and Leningrad Region
11
Aseev Vissarion, Voice of Beslan Organization, North Osetia-Alania Republic
12
Aslamazyan Manana, Autonomous Non-profit Organization "Internews", Moscow
13
Ateev Semen, Regional Social Organization "Kalmyk Human Rights Center", Kalmyk Republic
14
Auzan  Alexander, President of National Project Institute "Social Contract",  Moscow
15
Averin Alexander, Press Secretary for National Bolshevik Party of Russia, Moscow
16
Babushkin Andrey, Chairman for Social Human Rights Organization "Interregional Committee for Civil Rights", Moscow
17
Badalov Ruslan,  Chechen Committee for National Salvation, Ingushetia Republic
18
Baganov Maksim, Deputy Head of Nizhniy Novgorod Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Nizhniy Novgorod Region
19
Bakhmin Vyacheslav, Member of Moscow-Helsinki Group,  Moscow
20
Barminov Oleg, Yaroslavl Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia, Yaroslavl Region
21
Basov  Igor, Omsk Regional Branch of United Civil Front, Committee of Acts of Protest, Union of Coordinating Boards, Omsk Region
22
Baysaev Usam, Head of Ingush Branch of Human Rights Organization "Memorial", Ingushetia Republic
23
Bekhtold Alexander, Ryazan Regional Branch of All-Russian Social Movement "For Human Rights", Ryazan Region
24
Belkovskiy Stanislav, President of Institute of National Strategy, Moscow
25
Belyaev Sergey, Social Union "Sutyazhnik", Sverdlovsk Region
26
Berestnev Alexander,  Member of Political Board of Republican Party of Russia, Deputy of Tula  Regional Duma, Tula Region
27
Bezdetko Iuriy, Member of Political Board of Republican Party of Russia, Deputy of Voronezh Municipal Council, Voronezh Region
28
Bilunov Denis, Executive Director, United Civil Front, Moscow
29
Bishev Evgeniy, Udmurtia Regional Branch of United Civil Front, Udmurtia Republic
30
Blokov Ivan, Greenpeace Russia, Moscow
31
Boldyrev Alexander, Voronezh Office of People's Democratic Union, Voronezh Region
33
Boltyanskaya Natella, Journalist, Moscow
34
Bondarenko Sergey,  Non-profit Partnership "Center of Applied Research of Intellectual Property", Rostov Region
35
Borovik Evgeniy, Sverdlovsk Regional Branch of United Civil Front,  Sverdlovsk Region
36
Borschev Valeriy, President of Moscow Regional Social Charitable Foundation "Social Partnership",  Moscow
37
Boyko Vadim,  General Director, JSC "Agency of anticrisis programs and consulting",  Moscow
38
Bragin Alexander, Chairman of Ulyanovsk Youth Yabloko, Coordinator of Oborona Movement in Ulyanovsk, Leader of Regional Branch of United Civil Front, Ulyanovsk Region
39
Brekhach Rodion,  Union of Right Forces Party, Non-profit Organization "Golos",  Perm Territory
40
Bukharov Danil,  Irkutsk Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Irkutsk Region
41
Buklemeshev Oleg,  Consulting Company "MK-Analitika",  Moscow
42
Bunimovich Evgeniy,  Deputy of Moscow Municipal Duma,  Moscow
43
Bychkov Valeriy,  Penza Regional Branch of All-Russian Social Movement "For Human Rights",  Penza Region
44
Cherkasov Alexander,  Human Rights Center "Memorial",  Moscow
45
Cherniy Ernst,  Ecology and Human Rights Moscow Branch,  Moscow
46
Chervinchuk Iuriy,  Kaluga Regional Branch of People's Democratic Union,  Kaluga Region
47
Chikov Pavel,  Non-profit Partnership AGORA,  Tatarstan Republic
48
Chizhkov Sergey,  Guild of Court Reporters,  Moscow
49
Chudakova Marietta,  Professor of Literature Institute n.a. Gorkiy,  Moscow
50
Dambaev Sergey,  Buryatia Regional Branch United Civil Front,  Buryatia
51
Daniel Alexander,  International Social Organization "International History and Education Charitable and Human Rights Society Memorial",  Moscow
52
Dashkin Anton,  Oborona Youth Movement,  Penza Region
53
Davydovskaya Nella,  Novgorod Regional Social Organization "Regional Center for Human Rights",  Novgorod Region
54
Delyagin Mikhail,  Institute of Globalization Problems,  Moscow
55
Denisov Igor,  Oborona Youth Movement, Union of Right Forces Party, Tatarstan Republic
56
Dikun Elena,   Social Alternative Foundation,  Moscow
57
Dmitriev Andrey,  St. Petersburg Regional Branchof  National Bolshevik Party of Russia,  St. Petersburg and Leningrad Region
58
Dobrokhotov Roman,  "We" Movement, Moscow
59
Donovskaya Nadezhda, Pskov Regional Social Movement "Veche" and Pskov Branch of United Civil Front,  Pskov Region
60
Dorenko Sergey,  Journalist,  Moscow
61
Dostovalov Venedikt,  Pskov  Regional Social Movement "Veche",  Pskov Region
62
Dugarova Radzhana,  Human Rights Movement "Erkhe", Buryaita Regional Branch of Oborona Movement, Regional Union of Young Scientists,  Buryatia Republic
63
Dugin Andrey,  Stavropol Regional Branch of United Civil Front,  Stavropol Territory
64
Dzhibladze  Iuriy,  Center of Democratic Development and Human Rights,  Moscow
65
Egorov Konstantin,  Non-profit Organization for Supporting Civil Initiatives "Civil position", Perm Territory
66
Eroshok Zoya,  Novaya gazeta Newspaper Columnist,  Moscow
67
Ezhov Sergey,  Ryazan Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Ryazan Region
68
Fedorov Gennadiy,  Yaroslavl Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Yaroslavl Region
69
Fedotov Mikhail,  Vice-president of INDEM Foundation, Moscow
70
Fefilov Vladimir,  Union of Coordination Councils, Udmurtia Republic
71
Feldshteyn Emma,  Regional Social Organization "Dzerzhinsk Human Rights Center in Nizhniy Novgorod Region",  Nizhniy Novgorod Region
72
Feygin Mark,  Samara Regional Organization "People's Democratic Union",  Samara Region
73
Fomchenkov Sergey,  Smolensk Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Smolensk Region
74
Fomin Vladislav,  Movement "Citizen Union",  Moscow
75
Gagarin Anatoliy,  "So-Deystvie" Center Foundation, Sverdlovsk Region
76
Ganapolskiy Matvey,  Journalist, Moscow
77
Gannushkina Svetlana, "Civil Cooperation" Committee, Moscow
78
Garmonova Anna, Voronezh Municipal Social Organization "Union of Citizens", Voronezh Region
79
Gavrilov Dmitriy,  Human Rights Group of Ulyanovsk Region,  Ulyanovsk Region
80
Gefter Valentin,  Institute of Human Rights,  Moscow
81
Gerber Alla,  President of Interregional Charitable Social Foundation for Assistance in Establishing the Holocaust Museum,  Moscow
82
Gladkikh Roman,  Irkutsk Regional Branch of United Civil Front,  Irkutsk Region
83
Glazyev Sergey,  Movement "For Decent Life",  Moscow
84
Glukhov Aleksey,  Chuvash Republican Human Rights Social Organization "Shield and Sword",  Chuvash Republic
85
Golov Anatoliy,  President of Social Democracy Foundation,  St. Petersburg and Leningrad Region
86
Golts Alexander,  Deputy Editor-in-chief of Weekly Journal,  Moscow
87
Goncharenko Alexander,  Altai Regional Social Organization "Protection and Support of Civil Rights and Initiatives",  Altai Territory
88
Gontmakher Evgeniy, Scientific Director of Center For Social Research and Innovation, Moscow
89
Goriunov Oleg, Voronezh Office of People's Democratic Union, Voronezh Region
90
Gorniy Mikhail, Executive Director for St. Petersburg center "Strategy",  St. Petersburg and Leningrad Region
91
Graber Semen, Moscow Regional Branch of People's Democratic Union, Moscow Region
92
Grafova Lidiya,  Chairwoman for Coordination Council for Assistance to Refugees and Forced Migrants,  Moscow
93
Grishina Elena,  Center of Public Information,  Moscow
94
Gulevskiy Iuriy,  Moscow Regional Branch of People's Democratic Union,  Moscow
95
Gulyaev Sergey,  Regional branch of United Civil Front, Democratic Fraction of Legislative Council of St. Petersburg,  St. Petersburg and Leningrad Region
96
Gurova Tamara,  Social Organization "TU-134 - Exploding Fates", Volgograd Region
97
Guseva Elena, Municipal deputy, Deputy Chairwoman of Independent Organization for Self-government Development, Moscow
98
Guslyannikov Vasiliy, President of Mordovian Republican Human Rights Center, Mordovia Republic
99
Guzov Valentin,  Perm Coordination Council for Acts of Protest, Union Of Coordination Councils, Perm Territory
100
Iliukhin Viktor, Head of All-Russian Political Movement "For the Army, Defense Industry and Military science", President of Foundation for Supporting Strategic Security,  Moscow
101
Illarionov Andrey, President of Institute of Economic Analysis,  Moscow
102
Isaev Pavel, Yaroslavl Regional Social Organization "Center of Social Partnership", Yaroslavl Region
103
Isakaev Gabdulla, Kurgan Regional Social Movement "For Fair Elections", Kurgan Region
104
Isangulov Ildar, Regional Branch of Movement "For Human Rights", Bashkortostan Republic
105
Isusov Dmitriy,  Nizhniy Novgorod  Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia, Nizhniy Novgorod Region
106
Iurov Andrey,  Autonomous Non-profit Organization "Interregional Human Rights Group", Leader of Youth Human Rights Movement,  Voronezh Region
107
Iurskiy Sergey, Actor, Director,  Moscow
108
Ivanchenko Alexander,  Autonomous Non-profit Organization "Independent Election Institute",  Moscow
109
Ivanov Gleb,  Astrakhan Regional Branch of United Civil Front, Editor-in-chief of Astrakhan Regional Periodical "Fact and Discredit",  Astrakhan Region
110
Ivanova Sofiya, Ryazan School of Human Rights, Ryazan Region
111
Ivanova Tatyana, Movement "Citizen Union", Moscow
112
Kabanov Kirill, National Anti-corruption Committee,  Moscow
113
Kalashnikov Albert, Amur Regional Branch of United Civil Front,  Amur Region
114
Kalikh Alexander, Perm  Regional Branch of "Memorial" Centre,  Perm Territory
115
Kalinina Iuliya,  Journalist,  Moscow
116
Kalyaev Roman,  Chuvash Regional Branch of United Civil Front,  Chuvash Republic
117
Kalyapin Igor, Head of Nizhniy Novgorod Committee Against Torture,  Nizhniy Novgorod Region
118
Kamalov Gadzhimurat, Dagestan Regional Branch of United Civil Front, Dagestan Republic
119
Kara-Murza Aleksey,  President of National Foundation "Russian Liberal Heritage", Moscow
120
Kara-Murza Vladimir, Journalist,  Moscow
121
Karpov Nikolay,  Social Organization for Protection of Nord-Ost Terrorist Act Victims, Moscow
122
Karpova Tatyana, Social Organization for Protection of Nord-Ost Terrorist Act Victims, Moscow
123
Kasatkina Tatyana, Human Rights Center "Memorial", Moscow
124
Kasparov  Garri, Head of United Civil Front, Co-chairman for All-Russian Civic Congress, Moscow
125
Kasyanov Mikhail, Head of People's Democratic Union, Moscow
126
Kataev Dmitriy,  Deputy of Council of Moscow and Deputy of the First, Second and  Third Moscow Municipal Dumas, Moscow
127
Katkova Veronika,  Institute of Social Problems "United Europe", Social Charitable Agency of Orel Region, Orel Region
128
Kesaeva Ella, "Voice of Beslan" Organization, North Osetia-Alania Republic
129
Keshishyan Mikhail, Kamchatka Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia, Kamchatka Region
130
Khachaturov Andrey, Oborona Youth Movement, Sverdlovsk Region
131
Khakamada Irina, President of Interregional Social Foundation of Social Solidarity "Our choice", Member of Board of  People's Democratic Union, Moscow
132
Khalay Irina, Social Organization "Volgodonsk", Rostov Region
133
Khandrikov Ilya, Coordinator for All-Russian Civil Congress on Entrepreneurship, Moscow
134
Khodorkovskaya Marina,  Moscow
135
Khodorkovskiy Boris, Curator for Boarding-lyceum "Podmoskovniy" (Koralovo),  Moscow
136
Khovanskaya Galina, Deputy of State Duma of Russian Federation, Moscow
137
Khramov Boris,  Russian Democratic Party "Yabloko",  Ryazan Region
138
Khrenov Roman,  Volgograd Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Volgograd Region
139
Khrunova Irina,  Legal Analyst of Interregional Association of Human Rights Organizations AGORA, Lawyer,  Moscow
140
Khudyakov Iuriy,  Movement "Working Russia",  Moscow
141
Kikot Vil,  Member of Independent Expert and Legal Council,  Moscow
142
Kiselev Evgeniy,  Journalist,  Moscow
143
Knyazev Igor,  Executive Director of People's Democratic Union,  Moscow Region
144
Kondaurov Aleksey,  Deputy of State Duma Federal Assembly of Russian Federation,  Moscow
145
Korb Viktor,  Member of Council of United Civil Front, Omsk Journalist Trade Union, Omsk Region
146
Korneeva Irina,  Interregional Movement "Soldier's Mothers",  Moscow
147
Korsunskiy Vladimir,  Editor-in-chief Grani.ru Online Project,  Moscow
148
Kostyaev Mikhail, Kaliningrad Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia, Kaliningrad Region
149
Kosvintsev Alexander, Kemerovo Regional Branch of United Civil Front, Kemerovo Region
150
Kotlyar Tatyana, Obninsk Regional Human Rights Group, Kaluga Region
151
Kovalev Sergey, Institute of Human Rights, "Memorial" Centre,  Moscow
152
Kozlov Aleksey,  Movement of Civil Actions GROZA (Civil Union Green Alternative),  Voronezh Region
153
Kozlovskiy Oleg,  Oborona Youth Movement,  Moscow
154
Kozyrev Oleg,  Christian Democratic Club,  Moscow
155
Kraiukhin Dmitriy, Institute of Social Problems "United Europe", Social Charitable Agency of Orel Region,  Orel Region
156
Kravchenko Boris,  All-Russian Labor Confederation, Moscow
157
Krechetova Mariya, Non-profit Foundation for Social and Educational Programs "Open Tomsk", Tomsk Region
158
Kuklina Ida,  Coordination Council Member for Union Of Soldier's Mothers of Russia,  Moscow
159
Kuleshov Aleksey,  Stavropol Regional Organization "People's Democratic Union",  Stavropol Territory
160
Kuperman Mark,  Regional Public Organization "Civil Responsibility", Public  Human Rights  Center of Sakhalin Region,  Sakhalin Region
161
Kurbatov Vladimir,  Social Organization for Protection of Nord-Ost Terrorist Act Victims, Moscow
162
Kurenkov Viktor,  Municipal Social Organization "Tula Human Rights Center",  Tula Region
163
Kurnosova Olga,  St. Petersburg Regional Branch of United Civil Front,  St. Petersburg and Leningrad Region
164
Kutaev Ruslan,  Ivanovo Regional Branch of People's Democratic Union, Ivanovo Region
165
Kuznetsov Anatoliy,  Oborona Youth Movement,  Chelyabinsk Region
166
Kuznetsova Tatyana,  Interregional Movement "Soldier's Mothers",  Moscow
167
Kvantrishvili Georg, Samara Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Samara Region
168
Latynina Iuliya,  Journalist,  Moscow
169
Lazarev Konstantin,  Vice-president of "Our Choice" Foundation,  Moscow
170
Lebedev Pavel,  Stavropol Regional Branch of People's Democratic Union,  Stavropol Territory
171
Lesnikov Alexander,  Tula Regional Branch of People's Democratic Union, Tula Region
172
Levinson Lev, Institute of Human Rights, Moscow
173
Limonov (Savenko) Eduard, Head of National Bolshevik Party of Russia,  Moscow
174
Litvinov Vladimir,  Regional Branch of United Civil Front, Freedom of Choice,  Primorskiy Territory
175
Litvinovich Marina,  Council Member of United Civil Front,  Moscow
176
Lopata Vitautas,  Kaliningrad Regional Branch of People's Democratic Union,  Kaliningrad Region
177
Lukin Vyacheslav,  Nizhniy Novgorod  Regional Branch of United Civil Front,  Nizhniy Novgorod Region
178
Lukonina Liudmila,  Social Organization "Guryanova and Kashirka",  Moscow
179
Lukyanova  Elena,  Professor of Juridical Science, Lomonosov Moscow State University, Lawyer,  Moscow
180
Lyaskin Nikolay,  Movement "Smena",  Moscow
181
Lysakov Vyacheslav,  Head of Interregional Social Association of Car-owners "Freedom of Choice", Deputy Chairman of Central Council of Trade Union of Professional Drivers,  Moscow
182
Lysenko Vladimir,  Republican Party of Russia, Institute of Modern Politics,  Moscow
183
Makarov Konstantin,  Voronezh Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Voronezh Region
184
Maksimov Vladlen,  Interregional Trade Union of Entrepreneurs "League of Freedom",  Moscow
185
Malysheva Iuliya,  Head  of People's Democratic Union Youth Movement, Moscow
186
Mamedov Kerim,  Movement "Working Russia",  Moscow
187
Mamitov Alexander,  Foundation in Support of Civil Initiatives "Don Information and Resource Center",  Rostov Region
188
Manzhikova Natalya,  Human Rights Activist, one of the Leaders of Kalmyk Opposition (Chairwoman of Regional Branch of Union Of Right Forces Party in Kalmyk Republic), Kalmyk Republic
189
Markedonov Sergey ,  Institute of Political and Military Analysis,  Moscow
190
Martyshenko Dmitriy,  Kaluga Regional Branch of People's Democratic Union,  Kaluga Region
191
Mashentsev Denis,  Non-profit Organization Foundation for Support of Civic Initiatives "Saratov Information and Resource Center",  Saratov Region
192
Matveev Dmitriy,  Non-profit Foundation For Supporting Civil Initiatives  "Peace in Caucasus",  Stavropol Territory
193
Melnikova Valentina,  Union of Committees of Soldier's Mothers, Member of Political Board of Republican Party of Russia,  Moscow
194
Merzlikin  Konstantin,  Deputy Head of "MK-Analitika",  Moscow
195
Milov Vladimir,  President of Institute of Energy Policy,  Moscow
196
Milovidov Dmitriy,  Social Organization for Protection of Nord-Ost Terrorist Act Victims,  Moscow
197
Mokhov Vasiliy,  All-Russian Conference of Labor,  Moscow
198
Morschakova Tamara,  Member of Scientific and Consulting Board of  Supreme Court of Russian Federation, Former Judge of Constitutional Court, Constitutional Court Adviser,  Moscow
199
Moskalenko Karinna,  Center of Support of International Protection,  Moscow
200
Mozgovoy Sergey,  Co-chairman of Board of Institute of Free Consciousness,  Moscow
201
Nadezhdin Boris,  Politician, Secretary of Federal Political Council of  Union of Right Forces  Party, Moscow
202
Nastashevskiy Svyatoslav,  Deputy of State Duma Federal Assembly of Russian Federation, Member of Political Board of Republican Party of Russia,  Moscow
203
Nazarenko Artur,  Regional Branch of United Civil Front,  Voronezh Region
204
Nemtsov Boris,  Politician, Secretary of Federal Political Council of  Union of Right Forces Party,  Moscow
205
Nettova Nina,  Yaroslavl Regional Social Organization "Center for Human Rights "Road of Freedom",  Yaroslavl Region
206
Nikitina Anastasiya, International Youth Group Against Racism and Intolerance,  Moscow
207
Nikitinskiy Leonid,  Guild of Court Reporters,  Moscow
208
Nikonova Olga,  All-Russian Social Movement  People's Democratic Union,  Moscow
209
Ninenko Ivan,  Baikal Movement, Moscow Branch Coordinator,  Moscow
210
Novitskiy Ivan,  Deputy of Moscow Municipal Duma (Yabloko Fraction - Democratic Union), Chairman of Moscow Municipal Branch of Union Of Right Forces Party,  Moscow
211
Novitskiy Vladimir, Section of International Society for Human Rights in Russia,  Moscow
212
Novoselov Aleksey,  Oborona Youth Movement,  Sverdlovsk Region
213
Novozhilova Natalya,  Tomiks Newspaper Reporter,  Vladimir Region
214
Obolenets Boris, Non-profit Organization for Supporting Civil Initiatives  "North Caucasus", Stavropol Territory
215
Oreshkin Dmitriy,  Mercator Group,  Moscow
216
Orlov Oleg,  Human Rights Center "Memorial",  Flash Points Program,  Moscow
217
Osipov Alexander,  "Memorial" Center, Ethnic Discrimination Program, Moscow
218
Osovtsov  Alexander, Board Member of Interrigional Social Organization «Open Russia», Moscow
219
Pain Emil, Foundation INDEM, Center of Ethnological and Regional Research, Center for Xenophobia Research of Sociology Institute of Russian Academy of Sciences,  Moscow
220
Pakhomenko Varvara,  Tomsk Antifascist Committee, Coordinator of Initiative Group  Amnesty International in Tomsk Region, Tomsk Region
221
Panfilova  Elena, Director of Center for Anti-Corruption Research and Initiatives Transparency International Russia, Moscow
222
Pankov Gennadiy,  Voronezh Regional Branch of United Civil Front,  Voronezh Region
223
Parkhomenko Sergey,  Journalist, Moscow
224
Pasko Grigoriy,  Journalist,  Moscow
225
Paykacheva Irina,  Kolskaya Association of Women-lawyers, Murmansk Centre "Memorial", Murmansk Region
226
Petrov Alexander, Human Rights Watch, Moscow
227
Petrov Aleksey,  Baikal Regional Foundation for Civic Initiatives "Open Russia - Irkutsk",  Irkutsk Region
228
Pivovarov Andrey,  People's Democratic Union, Youth People's Democratic Union,  St. Petersburg and Leningrad Region
229
Pokras Alla,  Penal Reform International (PRI),  Moscow
230
Politkovskaya Anna,  Journalist,  Moscow
231
Polovinkin Alexander,  People's Democratic Union, Moscow
232
Polyakova Mara, Independent Expert and Law Center, Moscow
233
Ponomarev Lev, Executive Director of Social Movement "For Human Rights", Moscow
234
Popov Andrey, Chelyabinsk Regional Branch of People's Democratic Union, Chelyabinsk Region
235
Prigarin Aleksey, First Secretary of  Central Committee for Russian Communist Party, Moscow
236
Prokhorov  Vadim, Lawyer, Moscow
237
Reznik Maxim, Chairman of St. Petersburg Regional Branch of Russian Democratic Party "Yabloko", St. Petersburg 
238
Roginskiy Arseniy, Co-chairman of "Memorial" Society,  Moscow
239
Romanov Alexander,  Tver Regional Branch of People's Democratic Union,  Tver Region
240
Romanova Olga,  Journalist, Moscow
241
Rudakova Tatyana,  Interregional Social Organization "Mothers for Rights of Detainee, People Under Investigation and Imprisoned",  Krasnodar Territory
242
Ruzanov Stanislav,  Movement "Working Russia",  Moscow
243
Ryabyshenkov Aleksey,  Rostov Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia, Rostov Region
244
Rybina Lidiya, Tambov Regional Human Rights Center,  Tambov Region
245
Ryklin Alexander, Journalist, Moscow
246
Ryzhkov Vladimir,  Deputy of State Duma Federal Assembly of Russian Federation, Republican Party of Russia,  Moscow
247
Ryzhov Iuriy, Member of Russian Academy of Sciences,  Moscow
248
Sadaev Musa,  Presidium Member of People's Democratic Union,  Chechen Republic
249
Satarov  Georgiy,  President of INDEM Foundation, Co-chairman of All-Russian Civil Congress,  Moscow
250
Savchenko Tatyana,  Non-profit Foundation "Cooperation",  Ryazan Region
251
Sazhin Igor,  Head of Komi Human Rights Commission "Memorial", President of "For Fair Elections" Club, Board Member of "Memorial",  Komi Republic
252
Scheglova Tatyana,  Schebekinskaya regional Social Organization "Civil Agreement",  Belgorod Region
253
Semenenko Alexander,  Social non-profit Organization "Stavropol Regional Human Rights Center",  Stavropol Territory
254
Semenova Aminat,  Regional Branch of United Civil Front,  Karachaevo-Cherkessiya Republic
255
Sergeeva Viktoria,  Penal Reform International (PRI),  Moscow
256
Shargaev Vladimir,  Coordinator for National Anti-corruption Committee,  Smolensk Region
257
Shargatova Zoya,  Youth Union Of Right Forces Party,  Moscow
258
Sharipova Valentina,  Tver Regional Branch of All-Russian Social Organization «Russian history and education Human Rights and charitable society «Memorial»,  Tver Region
259
Sheverdyaev Stanislav,  Transparency International Russia,  Moscow
260
Shevtsova Liliya,  Moscow Carnegie Center, Political Scientist,  Moscow
261
Sheynis Viktor,  Member of Federal Council of Russian Democratic Party "Yabloko",  Moscow
262
Shibanova Liliya,  Executive Director of Association of non-profit Organizations "Defending the Rights of Voters - GOLOS",  Moscow
263
Shimovolos Sergey,  Nizhniy Novgorod Human Rights Union,  Nizhniy Novgorod Region
264
Shlyapuzhnikov Aleksey,  Oborona Movement,  Vladimir Region
265
Shmidt Iuriy,  Lawyer,  St. Petersburg 
266
Shneyder Mikhail,  Secretary of Action Committee of All-Russian Civil Congress, Moscow
267
Shtifonov Kirill, Chelyabinsk Regional Branch of United Civil Front,  Chelyabinsk Region
268
Simon Alexander,  Yaroslavl Regional Branch of United Civil Front,  Yaroslavl Region
269
Simonov Aleksey,  President of Glasnost Defense Foundation,  Moscow
270
Simonov Nikolay,  Bryansk Regional Branch of United Civil Front,  Bryansk Region
271
Skovorodnikov Andrey,  Krasnoyarsk Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Krasnoyarsk Territory
272
Sorokin Nikolay, Kostroma Municipal Social Organization "Center For Regional Research", Kostroma Center for Support of Public Initiatives,  Kostroma Region
273
Speranskiy Albert,  "Working Initiatives",  Moscow
274
Starikov Ivan,  Presidium Member of People's Democratic Union,  Moscow
275
Tagankina Nina,  Moscow-Helsinki Group, Executive director,  Moscow
276
Telin Igor, Union of Journalists Of Russia, Mordovia Republic
277
Tiutrin Ivan, Tomsk Regional Branch of United Civil Front,  Tomsk Region
278
Tkachuk Sergey, Movement "For Decent Life",  Moscow
279
Torochkov Andrey,  Bryansk Regional Branch of People's Democratic Union,  Bryansk Region
280
Travkin Nikolay,  Presidium Member of People's Democratic Union,  Moscow
281
Trofimov Viktor, People's Democratic Union of Tatarstan, Tatarstan Republic
282
Vakhnina Liudmila, Secretariat of Coalition "For Democratic Alternative Civil Service",  Moscow
283
Valkov Sergey,  Social and Political Organization "Ivanovo Regional Society for Human Rights",  Ivanovo Region
284
Vasilyeva Elena,  Green Russia Party, Murmansk Region
285
Vdovin Iuriy, "Civil Control", St. Petersburg and Leningrad Region
286
Venediktov Aleksey, Journalist,  Moscow
287
Vinnikov Alexander,  Coordinator for Organizing Committee of Social Movement "For Russia Without Racism",  Moscow
288
Vinogradov Oleg,  Republican Party of Russia,  Yaroslavl Region
289
Vishnevskiy Boris,  Journalist,  St. Petersburg
290
Vladimirskaya Natalya, Municipal Periodical of Lakhdenpokhsk Region "Prizyv", Editor-in-chief, Karelia Republic
291
Volosnev Rodion,  Orenburg Regional Branch of National Bolshevik Party of Russia,  Orenburg Region
292
Vovchuk Dmitriy,  Member of Political Board of Republican Party of Russia,  Moscow
293
Yablokov Aleksey,  Center of Russian Ecology Policy,  Moscow
294
Yakovenko Igor,  Secretary General for Union of Journalists of Russia, Director of Institute "Public Examination", Moscow
295
Yakovleva Natalya,  Independent Press-center,  Moscow
296
Yakunin Gleb, Committee for Liberty of Conscience, Priest, Moscow
297
Yankovskiy Arkadiy, Head of Novosibirsk Social Organization "Society and Power", Novosibirsk Region
298
Yasin  Evgeniy,  Scientific Director of Higher School of Economics, President of Liberal Mission Foundation,  Moscow
299
Zakharov Roman,  St. Petersburg Editor-in-chief of "Literra Scripta" Publishing House,  St. Petersburg and Leningrad Region
300
Zhavoronkov Sergey,  Moscow Municipal Branch of People's Democratic Union,  Moscow Region
301
Zhemkova Elena,  International "Memorial",  Moscow
302
Zimin Dmitriy,  Honored President of "Vympelkom",  Moscow
303
Zolotukhin Boris,  Member of Moscow-Helsinki Group, Lawyer,  Moscow
304
Zubov Valeriy, Deputy of State Duma Federal Assembly of Russian Federation, Republican Party of Russia, Moscow


List of Foreign guests :
1 Arias-King Fredo, Founding editor, The Journal of Post-Soviet Democratization "Demokratizatsiya", Mexico
2 Brenton Anthony Russell, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland  to  the  Russian  Federation, UK
3 Buetikofer Reinhard, Co-Chairman of the German Party "Alliance 90/The Greens", Germany
4 Conatser Frank, The National Endowment for Democracy, USA
5 Diuk Nadia, The National Endowment for Democracy, USA
6 Dongfang Han, China Labor Bulletin, China
7 Eizenstat Stuart E., Ambassador to the European Union, Under Secretary of State for Commerce and Secretary of the Treasury in the Clinton administration, Chief White House Domestic Policy Advisor in the Carter administration, USA
8 Fried Daniel, U.S Department of State, Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, USA
9 Fujita Yukihisa, Former Member of Parliament, Japan
10 Garcia Jesse, Advocacy Coordinator, Transparency International, Germany
11 Gershman Carl,  President of  The National Endowment for Democracy, USA
12 Hassner  Pierre, Political Scientist, France
13 Hicks Neil, Director of International Programs, Human Rights First, USA
14 Holbrooke Richard C., Council on Foreign Relations, USA
15 Hunault Michel, Member of the European Parliament, France
16 Jackson Bruce, President, Project on Transitional Democracies, USA
17 Krasovskaya Irina, President, We Remember Foundation, Belorussia
18 Krastev Ivan, Center for Liberal Strategies, Bulgaria
19 LeGendre Paul, Senior Associate, Fighting Discrimination Program, Human Rights First, USA
20 Lopata Raimundas, Director of the Institute of International Relations and Political Science, Lithuania
21 Lowenkron Barry, U.S Department of State, Assistant Secretary of State for Democracy and Human Rights, USA
22 Lynngaard Arne, Chairman of the Board, the Rafto Foundation, Norway
23 McFaul Michael, Carnegie Endowment for International Peace, USA
24 McMillan-Scott Edward, Member of the European Parliament, UK
25 Mihaylova Nadezhda, Member of Parliament, Bulgaria
26 Morris Dick,  Political Adviser, USA
27 Nussbaum David, Executive Director, Transparency International, Germany
28 Pavilionis Zygimantas, Political Director of Lithuanian Republic, Lithuania
29 Pidluska Inna, Europe XXI, Ukraine
30 Rhodes Aaron, Executive Director, International Helsinki Federation for Human Rights (IHF), Austria
31 Schliefer Marc, The National Endowment for Democracy, USA
32 Schockenhoff Andreas, Member of the German Bundestag, Coordinator of Russian-German Civil Society Cooperation, Germany
33 Sidlauskas Rimantas, Ambassador of the Lithuanian Republic to the Russian Federation, Lithuania
34 Siegert Jens, Director Heinrich Boell Foundation Office, Moscow, Russia
35 Squier John, Senior Program Officer for Russia and Ukraine, the National Endowment for Democracy, USA
36 Venge Gunta, Project Co-ordinator, the Rafto Foundation, Norway
37 Weinber Claude, Director Heinrich Boell Foundation EU-Office, Brussels, Belgium
38 Westdal Christopher, Ambassador of Canada to the Russian Federation, Canada


 


   
   
 
press-centre@theotherrussia.ru    Conference "The Other Russia" 2006. Site use rules